Themes - Twenty Twenty-Three - en to sr_RS translation catalogue (49 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
sr_RS: Тема ”Две хиљаде двадесет три” дизајнирана је у складу са новим опцијама и могућностима алата који су представљени у вордпресу верзије 6.1. Ова тема, минималистичког изгледа, без предефинисаног садржаја, ова тема садржи 10 различитих стилских варијација које су осмишљене од стране чланова глобалне вордпрес заједнице. 
    Ова тема вам омогућава да брзо направите како комплексне, тако и веома једноставне веб странице користећи укључене стилове или правећи сопстевене измене и варијације.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-Three
sr_RS: Две хиљаде двадесет три

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
sr_RS: Мета чланка

[ctx: Template part name]
en: Footer
sr_RS: Подножје

[ctx: Template part name]
en: Header
sr_RS: Заглавље

[ctx: Font family name]
en: System Font
sr_RS: Системски фонт

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
sr_RS: Блог (алтернативна страна)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
sr_RS: Празна

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
sr_RS: Фиксно од терцијарне ка секундарна до примарне

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
sr_RS: Фиксно од примарне ка секундарнoj до терцијарне

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
sr_RS: Oд примарне ка секундарнoj до терцијарне

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
sr_RS: Екстра великa

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
sr_RS: Двоструко екстра великa

[ctx: Font size name]
en: Large
sr_RS: Велика

[ctx: Font size name]
en: Medium
sr_RS: Средња

[ctx: Font size name]
en: small
sr_RS: Мала

[ctx: Gradient name]
en: Dots
sr_RS: Тачке

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
sr_RS: Од базне ка примарној

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
sr_RS: Од терцијарне ка секундарној

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
sr_RS: Од секундарне до примарне

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
sr_RS: Од примарне до секундарне

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
sr_RS: Гигантско

[ctx: Font size name]
en: Huge
sr_RS: Огромно

[ctx: Font size name]
en: Normal
sr_RS: Нормално

[ctx: Font size name]
en: Tiny
sr_RS: Ситно

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
sr_RS: Предпостављени филтер

[ctx: Color name]
en: Tertiary
sr_RS: Терцијарна

[ctx: Color name]
en: Secondary
sr_RS: Секундарна

[ctx: Color name]
en: Primary
sr_RS: Примарна

[ctx: Color name]
en: Contrast
sr_RS: Контраст

[ctx: Color name]
en: Base
sr_RS: Основна

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
sr_RS: Од примарне до терцијарне

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
sr_RS: Од терцијарне до примарне

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
sr_RS: Од основне ка секундарној до основне

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
sr_RS: Од секундарне до основне

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
sr_RS: Ознаке:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
sr_RS: од

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
sr_RS: у

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
sr_RS: Објављено

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
sr_RS: Мета чланка

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sr_RS: Жао нам је, али ништа не одговара вашем упиту. Молимо вас да покушате поново са другим кључним речима.

en: Search
sr_RS: Претрага

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
sr_RS: Претрага...

[ctx: label]
en: Search
sr_RS: Претрага

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
sr_RS: Страница није пронађена!

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
sr_RS: Са поносом покреће %s

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
sr_RS: Контактирајте нас

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
sr_RS: Имате ли неку књижевну препоруку?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sr_RS: Вордпресова екипа
